Gruzja
Gruzja położona na azjatyckim Zakaukaziu graniczy z Rosją, Azerbejdżanem i Turcją, zaś od strony zachodniej jej granicę wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Państwo nie jest jeszcze masowo oblegane przez turystów, jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Warto się więc pospieszyć, by w ciszy i spokoju móc podziwiać uroki tego niezwykłego kraju i zaczerpnąć chwili relaksu w malowniczych miejscowościach. Co istotne, przed wyjazdem nie trzeba martwić się o paszport, gdyż granicę Gruzji przekroczyć można jedynie za okazaniem dowodu osobistego. Nie potrzeba jest również wiza wjazdowa.
Tbilisi i inne ciekawe miasta Gruzji
Gruzja dzieli się na dwie wspólnoty autonomiczne: Abchazję i Adżarię. Miastem wydzielonym jest zaś Tbilisi, które pełni funkcję stolicy całego państwa. Znajdziemy tu niezwykłe Muzeum Etnograficzne na wolnym powietrzu. Wyznaczono tutaj czternaście stref etnograficznych, z których każda prezentuje kulturę danego regionu państwa. Podziwiać tu można wyroby ceramiczne oraz tradycyjne materiały i narzędzia. Muzeum położone jest nad Jeziorem Żółwim, które oferuje turystom możliwość zarówno biernego, jak i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Można tutaj skorzystać z możliwości wypożyczenia rowerków wodnych. Zwiedzając Tbilisi warto także przespacerować się po starówce, gdzie usytuowana jest katedra Sioni, Anczischati, katedra Świętej Trójcy oraz Katedra Metechska. Znajduje się tu również Muzeum Narodowe, którego najcenniejszym eksponatem jest Złoty Skarb, przedstawiający oryginalną kolekcję okazów przedchrześcijańskiej sztuki złotniczej.
Planując swój wypoczynek w Gruzji warto też zwiedzić pochodzący z XII w. kompleks Gelati oraz katedrę Bagrati z XI stulecia, które zlokalizowane są w mieście Kutaisi. Obydwa obiekty zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osoby pragnące podążać śladami historii powinny także zawitać do miasta-muzeum Mccheta, które uzyskało wpis na listę UNESCO. Zlokalizowany jest tutaj przepiękny klasztor Dżwari oraz katedra Swietichoveli i klasztor żeński Samtawro.
Niezwykłym miejscem jest także skalne miasto Uplistsikhe, jedno z najstarszych na terenie Gruzji, zlokalizowane na lewym brzegu rzeki Kury. Pierwsze budowle wykute w skale pochodzą najprawdopodobniej z XVI-XV stulecia p.n.e. Zaobserwować tu można pozostałości po różnych kulturach. Wyraźne są wpływy m.in.: stylu irańskiego, chrześcijaństwa, pogaństwa oraz tureckiej Anatolii. Uplistsikhe charakteryzuje się wąskimi uliczkami i schodami, a także tunelem prowadzącym od środkowej do południowej części miasta. Dziś można tu zaobserwować liczne pomieszczenia, w których znajdowały się w przeszłości kościoły i budowle użyteczności publicznej.
Spędzając wczasy w Gruzji warto ponadto zwiedzić Adżarii, przyciągające rzymską twierdzą Gonio oraz słynne uzdrowisko Batumi.
A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa – po ostatnich działaniach i poczynaniach Rosji?
Proponuję śledzić na bieżąco, ale w wakacje znajomy świadomie wygrał Gruzję, pojechał z rocznym dzieckiem i nie było problemów. Problem mogą stanowić jedynie regiony Abchazji czy Osettii Południowej.